KALENDARIUM NA LUTY

Luty

Drugim miesiącem w kalendarzu jest luty. Ma on 28 dni, a w latach przestępnych 29 dni. Rok przestępny jest to rok, który ma 366 dni zamiast 365, ma on na celu umożliwiać dopasowanie roku kalendarzowego z rokiem wyliczonym na podstawie obiegu Ziemi dookoła Słońca. Nazwa Luty pochodzi od określenia srogich mrozów jakie w tym miesiącu zazwyczaj występują.

Święta w lutym

2 lutego: Święto Ofiarowania

(Matki Boskiej Gromnicznej)

11 luty: Światowy Dzień Chorego

14 luty: Dzień Zakochanych (Walentynki)

Luty

Często w nim bywają jeszcze

mrozy trzaskające,

za to jest w calutkim roku

najkrótszym miesiącem.

Lecz nie zrobi nam nic złego

mroźny koniec zimy,

nakarmimy głodne ptaki,

w piecu napalimy.

Szczerzy luty zęby sopli,

wszystko mrozem ściska.

Niech tam sobie! Wkrótce

przyjdzie "kryska na Matyska".

Gdy obuję ciepłe buty

i gdy kożuch włożę,

niech tam sobie mroźny luty

sroży się na dworze.

Przysłowia i powiedzenia

Idzie luty, szykuj ciepłe buty!

Gdy luty ciepły i po wodzie, wiosna późno nastąpi i będzie po chłodzie.

Gdy w początku lutego burze i śniegi, początek wiosny już niedaleki, ale gdy słońce ciepło świeci, wiosna tak prędko nie przyleci.

Gdy ciepło w lutym, zimno w marcu bywa, długo trwa zima, to rzecz niewątpliwa.

Gdy luty z wiatrami, rychła wiosna przed nami.

Jeśli luty śnieżny, mroźny, spodziewaj się wczesnej wiosny. Gdy luty z burzami, prędko wiosna z nami.

Gdy na początku lutego słońce świeci, wiosna tak szybko nie przyleci.

Walentynki

Walentynki- Święto Zakochanych - Święto obchodzone 14 lutego. W tym dniu zakochani obdarowują się "walentynkami" są to zazwyczaj wierszyki na walentynki, wiersze lub wyznania miłosne, niekiedy laurki i prezenty.

Święty Walenty

Prawdopodobnie wszyscy już znamy zwyczaj obchodzenia Walentynek ale kim był ich patron Święty Walenty? W tradycji chrześcijańskiej odnajdujemy informacje o co najmniej trzech Świętych o imieniu Valentine lub Valentinus. Jedna z legend mówi o duchownym, który przeciwstawił się rozkazowi Imperatora Rzymu Klaudiusza II zakazującego udzielania ślubów młodym mężczyznom, jako że wg doradców Klaudiusza, nieżonaci mężczyźni byli lepszym żołnierzami. Za to nieposłuszeństwo duchowny Walenty został skazany na śmierć.

Inna historia mówi o młodym człowieku, który za pomoc prześladowanym chrześcijanom został skazany na śmierć. Z więzienia wysłał swojej ukochanej list z podpisem 'From Your Valentine' (podpis używany do dzisiaj na walentynkach w języku angielskim).

Przygody Krasnala Pączka w przedszkolu

Odwiedziny strony